Danimarka’da Türk vatandaşına Kraliyet Liyakat Madalyası

Danimarka’da toplamda 51, aynı iş yerinde ise 41 yıl boyunca çalıştıktan sonra emekli olan Mustafa Çolak’a Kraliyet Liyakat Madalyası verildi.

Danimarka’nın Kuzey Sjaelland bölgesinde, Helsinge kasabasında bulunan Egernsund Wienerberger tuğla fabrikasında düzenlenen törenle uzun süredir yolunu gözlediği madalyasına kavuşan 70 yaşındaki Mustafa Çolak’a, eski mesai arkadaşları da lokma takımı hediye etti.

DK Turk’e açıklamalarda bulunan Çolak, madalya almasından dolayı çok mutlu olduğunu ve duygulandığını, Kraliçe 2. Margrethe tarafından ödüllendirilenler için düzenlenen resepsiyona giderek, Kraliçe’ye teşekkür etmek istediğini de söyledi.

(Fotoğraf: Davut Çolak © NordicTurk)

18 yaşında geldi, 51 yıl çalıştı

Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Kozanlı köyünde 1952 yılında dünyaya gelen Mustafa Çolak, amcası Nazmi Çolak aracılığıyla geldiği Danimarka’ya adım attığı 15 Temmuz 1970’un ertesi günü Ölstykke’de bir deri fabrikasında işe başladı.

Babasını Danimarka’ya işçi olarak getiren Çolak, deri fabrikasının babasının sol elinin çolak olmasını gerekçe göstererek işe almaması üzerine, deri fabrikasındaki iş yerinden ayrılarak Gammel Ölstykke’de mantar fabrikasında babasıyla işe başladı.

Babasının ağabeyi ve küçük kardeşini Danimarka’ya işçi olarak getirdiği, Türkiye’de 2 yıla yakın askerlik yaptıktan sonra Danimarka’ya geri döndü ve beton fabrikasında çalışmaya devam etti.

1980 yılında beton fabrikasının kapısına kilit vurması üzerine Kuzey Sjaelland’de 18 Ağustos 1980 yılında eski adı Wewers Teglvaerk olan tuğla fabrikasında işe başladı.

Avusturyalı dünya devi Wienerberger’in, Danimarkalı Wewers Ailesi’nden 2004 yılında satın aldığı ve adını Wienerberger olarak değiştirdiği tuğla fabrikasında 41 yıl boyunca hiçbir gün hastalık yapmadan aralıksız çalışan Çolak, 25 Haziran 2021’de emekli olarak fabrikadaki işinden ayrıldı.

Danimarka geldiği 1970 yılından bu yana hiçbir gün işsizlik parası ya da nakit yardım almayan Çolak, Danimarka’da aynı iş yerinde 50 yıl çalışan ya da 40 yıl çalıştıktan sonra emekli olan kişilere verilen Kraliyet Liyakat Madalyası’nı alan ilk Türk oldu.

Emekli olmasıyla birlikte yılın yarısını vatanı Türkiye’de geçiren Çolak, 3 çocuk ve 4 torun sahibi.